ogłoszenia dodaj obiektkontakt
powrót na stronę główną noclegi Muszyna powrót na stronę główną
   - Ważne telefony
   - Komunikacja
   - Historia

Miejsce na reklamę
tel. (075) 64 19 919


Znajdź na stronie


Dodaj obiekt gratis
drzewo noclegów


INFORMACJA - Historia

Muszyna - historia

Pierwsza wzmianka o Muszynie pochodzi z 1209 roku.
Nazwa Muszyna mogła przypuszczalnie powstać od potoków, nad którymi było położone miasto. Dzięki wilgoci brzegi potoków i rzeczne kamienie porastają mchami, łacińskie słowo muscus dało nazwę zarówno Muszynie, jak i Muszynce. Inna hipoteza to taka, że nazwa tej miejscowości wywodzi się od przydomka biskupa krakowskiego Jana Muskaty.

W 1288 roku Muszyna wraz z okolicami przeszła na własność biskupów krakowskich, ziemie te nazwano "Kluczem muszyńskim". Zatarg z biskupem Muskatą spowodował, że w XIV wieku król Władysław Łokietek przyłączył  te ziemie do królewszczyzny. Przez 80 lat Muszyna jest we władaniu kolejnych władców Polski. W 1356 Muszyna otrzymuje prawa miejskie, dzięki Kazimierzowi Wielkiemu.
W 1391 r. Władysław Jagiełło, chcąc sobie zjednać duchowieństwo, ponownie oddaje ziemie  "Klucza Muszyńskiego" biskupstwu krakowskiemu.
Od tej pory ziemie te stanowiły samodzielne jednostki administracyjne z własnym wojskiem i sądownictwem, ziemie te zostały nazwane "Państwem Muszyńskim" i jako własność biskupstwa krakowskiego pozostały do 1781 roku..
a po rozbiorach przeszła na rzecz skarbu austriackiego. W 1772  roku zaborca austryjacki dokonał likwidacji klucza muszyńskiego.

W XIX wieku odkryto lecznicze właściwości źródeł wód mineralnych występujących w Muszynie, a  w 1930 roku nadano Muszynie status uzdrowiska. 

Data publikacji:  2005-07-20 | licznik wyświetleń 13626


CIEKAWE STRONY:


Jeśli chciałbyś umieśćić link do tej strony, poniżej masz gotowy kod.

ONLINE 13 (1) licznik: strona główna | mapa strony | kontakt | dodaj obiekt | Panel klienta
Strona wygenerowana w 0.086 sek.